Strona korzysta z plików cookies. Jeśli się nie zgadzasz - zmień ustawienia przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Artykuły

Sebastian Żywicki, 25-05-2017, 08:17
W tzw. ustawie zabużańskiej zawarty został katalog dowodów, których przedstawienie warunkuje uzyskanie rekompensaty za mienie zabużańskie. Jednak czy brak tych dokumentów może powodować, że spadkobiercy nie otrzymają rekompensaty?
Michał Kubiak, 23-03-2017, 08:51
Dotychczas w orzecznictwie dominował pogląd na mocy którego zwalniano gminę (Skarb Państwa) z obowiązku wypłaty wynagrodzenia za bezumowne korzystane ze zrezprywatyzowanej nieruchomości, wskazując, że zobowiązanym w tym zakresie jest posiadacz zależny (np. najemca). Wiele wskazuje na to, że powyższa linia orzecznicza może wkrótce ulec zmianie.
Maciej Adamczyk, 26-01-2017, 08:27
Trudno w to uwierzyć ale Polska jest jedynym krajem Europy Środkowej, który nie rozliczył się ze znacjonalizowanych przez komunistów bezprawnie majątków. Procesy reprywatyzacyjne trwają latami, spadkobiercy muszą pokonywać niezliczone trudności, a ich owoce bywają stare i niesmaczne. Przykładem sprawa dworu w Osieku.
Sebastian Żywicki, 16-01-2017, 11:12
Wygląda na to, że po wielu latach administracyjnych i sądowych batalii spadkobiercy Franciszka Janusza Radziwiłła uzyskają rekompensatę za majątek pozostawiony przez niego na terenie dawnego województwa wołyńskiego. Jednocześnie Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął niezwykle ciekawy problem prawny.
Maciej Adamczyk, 12-01-2017, 10:31
WSA w Warszawie po trwającym wiele lat postępowaniu ostatecznie utrzymał w mocy decyzję Ministra Rolnictwa uznającą za niezgodą z prawem decyzję nacjonalizacyjną z 1948 roku dotyczącą 136 ha gruntów w Michałowicach na przedmieściach Warszawy. Wyrok ten nie kończy sprawy. Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł skargę kasacyjną.
 

 
Adamczyk i Spółka Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów.
ul. 3 Maja 27/3, 81-364 Gdynia, woj. pomorskie, Polska